A+ A A-

297 INFO | DEBUT PERFECT PENTRU ROMANIA IN CADRUL CE 2017

România a avut un debut perfect în cadrul Campionatelor Europene de Culturism și Fitness, care sunt în desfășurare la Santa Susanna (Barcelona/ Spania), în perioada 4-7 mai 2017. Toți reprezentanții noștri au reușit să se califice în finalele categoriilor lor și să deschidă drumul spre una dintre cele mai bune clasări ale României în cadrul competiției continentale. Lotul României are moralul ridicat după ce la finalul săptămânii trecute a reușit să câștige detașat locul I pe națiuni în cadrul campionatelor balcanice desfășurate în Bar (Muntenegru).

Primul sportiv care a evoluat astăzi, 4 mai, a reușit să aducă și prima medalie pentru România. Bogdan Fărcaș, legitimat la Gold Star Baia Mare, a câștigat medalia de argint la categoria Bodybuilding Clasic 168 cm. Reușita băimăreanului a fost urmată de clasările bune obținute de Ionuț Bratu, legitimat la clubul Olympia Pro Gym, locul 4 în cadrul categoriei Bodybuilding Clasic 175cm, și Cristian Fekete, Champions Gym București care, deși a ocupat poziția a șasea a avut o evoluție apreciată.

Este prima calificare a lui Fekete în finală după ce la ultimele două ediții a fost semifinalist. Fost poloist de performanță, carismaticul arhitect de 28 de ani, a fost Campionul României în 2015 și este unul dintre cei mai populari componenți ai lotului național.

A doua medalie pentru lotul României a fost adusă tot de Bogdan Fărcaș, care a reușit să câștige o nouă medalie de argint la a doua categorie unde a evoluat.

"Sunt plăcut surprins de evoluțiile sportivilor români care au evoluat până acum, iar atmosfera din cadrul lotului este una propice performanței. Sunt sigur că zilele următoare o să câștigăm toate categoriile la care avem șanse reale." - Călin Brehaiță - conducătorul lotului României.

Costel Torcea a confirmat din nou că este unul dintre cei mai buni sportivi ai Europei la categoria sa, clasându-se din nou pe podium. Fostul campion al Europei a reușit de această dată să cucerescă medalia de bronz și a dovedit din nou că seriozitatea și munca pot aduce succesul indiferent de vârstă, după cum declara cu ceva timp în urmă.

"Se pare că de la an la an iubitorii acestui sport fac eforturi din ce în ce mai mari să arate bine la vârste înaintate. M-a fascinat foarte mult categoria de vârstă „peste 65 de ani“. Sincer vă spun că i-am admirat pe toți cei șase finaliști și mi-am zis că aici trebuie să ajung și eu. Este greu, dar nu imposibil atunci când te respecți și când ai în spate niște persoane dragi și iubitoare, care te susțin necondiționat." - Costel Torcea - medaliat cu broz

Competiția a debutat cu Congresul Federației Europene de Culturism și Fitness, unde delegația României a fost din nou extrem de apreciată pentru planul de management propus, iar președintele Federației Române de Culturism și Fitness, prof. Gabriel Toncean, a fost cooptat în echipa președintelui ferației mondiale, dr. Rafael Santonja. La eveniment țara noatră a fost reprezentată de Ovidiu Mezdrea și Călin Brehaiță, iar Marius Portik a fost invitat al IFBB.

"Mă așteptam ca munca mea de peste 20 de ani, ca manager de club și președinte de federație națională, să fie apreciată. Cred cu adevărat că prin muncă și răbdare putem să ne îndeplinim țelurile. Este un moment deosebit, și îi mulțumesc președintelui Santonja pentru încredera acordată atât prin cooptarea în echipa sa, cât și prin acordarea dreptului de a organiza unul dintre campionatele mondiale României" - președintele Federației Române de Culturism și Fitness, prof. Gabriel Toncean

Lotul României prezent la Campionatele Europene de Culturism și Fitness, numără 27 de sportivi și este compus din:

Micu Elena (CSM Iași / Fitness -163cm Junioare)

Scânteian Sebastian (CSM Iași / Fitness Juniori)